Süllyedő hajó lesz Románia, ha nem tér vissza a politikai stabilitás, figyelmeztet a BNR vezető tanácsadója
Románia süllyedő hajóvá válik, ha a politikai irányt nem változtatják meg – figyelmeztetett Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető tanácsadója egy éles hangvételű nyilatkozatban. A szakember szerint, akit a News. ro idéz, a szuverenista erők hatalomra jutása nemcsak politikai, hanem pénzügyi összeomlással fenyeget.
„Ahogy Brecht mondta: Arturo Ui felemelkedése még megállítható. Ha nem tesszük, jön az ítéletidő. Ha nem változtatjuk meg a Románia nevű hajó irányát, jövő vasárnap kiírhatjuk rá, hogy Titanic, mert el fog süllyedni. Menjenek el szavazni, és kerüljék el a katasztrófát, az Isten szerelmére!” – fogalmazott Rădulescu, aki szerint már a választások kimenetele is elég ahhoz, hogy megrendítse a pénzpiacokat, függetlenül attól, hogy tényleges intézkedések történnek-e.
A BNR tanácsadója arra figyelmeztet: egy szuverenista elnök győzelme után az ország leminősítése szinte automatikusan megtörténhet, amit a tőzsde összeomlása, a lej gyengülése és a külföldi források elapadása követhet. „Nem is kell, hogy ezek a politikák valóban megvalósuljanak – már a puszta belengetésük is megrendíti a pénzpiacok bizalmát” – ecsetelte.
A piaci adatok már most is aggasztók. A lej árfolyama napról napra gyengül, csütörtökön az euró hivatalos ára elérte az 5,1222 lejt. Ez történelmi mélypont, és a BNR beavatkozásai ellenére sem sikerült visszafordítani a trendet. A ROBOR 3 hónapos kamata három nap alatt 5,93%-ról 7,25%-ra ugrott – ez több mint 22%-os növekedést jelent, jelentősen drágítva a lakossági és vállalati hiteleket is.
A Bloomberg is megírta: a lej árfolyamának elmozdulása azt jelzi, hogy a bukaresti döntéshozók elveszítették a kontrollt a nemzeti valuta fölött, miután megbukott a kormány és fokozódott a politikai bizonytalanság.
A BNR szóvivője, Dan Suciu szerdán megerősítette, hogy valóban jelentős nyomás nehezedik a piacra. A jegybank likviditáselszívó eszközökkel próbálja hűteni az árfolyammozgásokat, de a bizalom megrendülése már most érezhető.
Tánczos Barna, a leköszönt kormány pénzügyminisztere szerdai nyilatkozatában azt mondta: „valóban nyomás van az árfolyamon, amit a BNR is megerősített. A helyzetet kézben tartjuk, de ha nem tér vissza a politikai stabilitás, nagyon kemény földet érés jöhet”.
Tánczos szerint a jelenlegi 8,6%-os költségvetési hiány miatt bármilyen kiigazítás fájdalmas lesz, és a kérdés az, hogy ki vezeti az országot a következő időszakban. A miniszter elmondta, hogy a pénzügyi tartalékokból elsőként a nyugdíjak, közalkalmazotti bérek és szociális juttatások kerülnek kifizetésre, minden más állami kiadás ezután következik.
„Ha múlt héten kérdeznek, még úgy gondoltam, 2025-öt végigvihetjük adóemelések nélkül. Ma már nem tudom ezt felelősséggel kijelenteni. A politikai propaganda – például az IMF-fel vagy a NATO-val való szakítás belengetése – tovább rontja a piaci hangulatot, felelőtlen és káros” – mondta Tánczos.
A gazdasági elemzők szerint Románia jelenleg a valutaválság előszobájában van. Adrian Negrescu közgazdász szerint a kilábaláshoz bizalomra, nem ígérgetésekre van szükség. „Tartalékaink vannak, de ezek nem helyettesítik a hitelességet. Világos és piacnyugtató üzenetekre van szükség az államelnöktől, az ideiglenes miniszterelnöktől és a jelöltektől egyaránt.”
A következő napok nemcsak politikai, hanem gazdasági értelemben is kritikusak lehetnek Románia számára. Tánczos Barna szerint még elkerülhető a válság, de ehhez hiteles, cselekvőképes kormányra van szükség. Eugen Rădulescu ezzel szemben már a pénzügyi összeomlás jeleit látja, és úgy véli: ha a választók nem lépnek közbe, az ország irányíthatatlan gazdasági zuhanása megállíthatatlan lesz.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!